Учени от БАН представиха резултати от проект за оценка на природен и технологичен риск в Дунавска равнина

Дата на публикуване: 21.11.2013 20:22

На 21 ноември 2013 г., в залата в Община Никопол, от 10.00 часа се състоя среща, на която бяха представени резултати от проект “Интегрирана оценка на природния и технологичен риск в Дунавската равнина в румънско-българския трансграничен участък Калафат-Видин — Турну Мъгуреле-Никопол”, финансиран от Програмата за трансгранично сътрудничество Румъния-България 2007-2013.

Срещата бе открита от кмета на Община Никопол, г-н Емил Бебенов. По негово мнение получените резултати от извършената оценка на природен и технологичен риск в района ще бъдат от огромна полза за бъдещи оперативни програми.

Финалните резултати от проведените проучвания бяха представени от доц. д-р Георги Железов от Национален институт по геофизика, геодезия и география – БАН и доц. д-р Николай Добрев от Геологически институт - БАН. По време на срещата екипът запозна представителите на общинската администрация и представители на община Никопол с целите, задачите и финалните резултати от проучванията по проекта, реализиран в периода юни 2012 г. - ноември 2013 г.

Целта на проекта е да се подобри вече съществуващата информационна база за природния и технологичен риск от двете страни на граничната област между Румъния и България, както и да се повиши информираността на всички заинтересовани страни, включващи местните власти и служби. Чрез реализираните дейности по проекта е направена оценка на природните и технологични опасности в района, която ще послужи за опазването на околната среда и устойчивото развитие на изследваната територия и подпомагане на ефективното управление на риска в трансграничната зона.

Осите на сътрудничество между учените от Румъния и България по време на проекта включват: изработване на съвместна интегрирана географска информационна система (ГИС), база данни за сектора Калафат-Видин – Турну Мъгуреле-Никопол и създаването на специализирани карти на природния и технологичен риск в Дунавската равнина. "Друга част от задачите бяха свързани с определянето на типовете природен и технологичен риск, оценяването на уязвимостта от природен и технологичен риск и оценка на качеството на почвите и водите и уязвимост на водоносния хоризонт от замърсяване с нитрати, фосфати, пестициди и тежки метали в изследвания район", каза доц. Железов. "В списъка с постигнати задачи трябва да добавим и идентифицирането на най-добрите стратегии за устойчиво развитие на защитата на околната среда и разпространение на резултатите от проучването до заинтересованите страни", допълни доц. Добрев.

Важна част от проекта е и неговата публична част, която има функция да запознае широката общественост с изследваните проблеми. На срещата бяха представени всички информационни материали, създадени по проекта - брошури, плакати, флаери, тениски и техническо ръководство.

В края на срещата г-жа Анелия Димитрова, директор на дирекция  и  връзки с обществеността в Община Никопол, изказа благодарности от името на общината за експертната научна оценка на проблемите в района. Тя сподели също, че информацията получена от работата по проекта ще бъде от полза не само за администрацията и службите, но и за подготовката на ученици и студенти в техните бъдещи разработки.